понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety czyli po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne najczęściej pełnia funkcje ogrodzenia, choć częstokroć służą tez za dekoracje. Na ogól takie ogrodzenia PCV sadzi się w słonecznych elementach, w których szybko rosną oraz mocno się zagęszczają. Wiele uroku maja także takie rosnące ploty, jakie wiodą poprzez cieniste kąciki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina witek albo kwiatami konstruują zajmujące wzrok obrazy, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki jakie panują w ogrodzie, a także nasze upodobania oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju same rosną, częstokroć również ekspansywnie kwitną, jednakże potrzebują tez sporo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia plastikowe zdołają być niesłychanie wysmukłe, lecz wypada je regularnie przycinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, ponieważ takie plot wyznacza się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje porę suchą,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany ładnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony ogrodu, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia PCV stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół granic posesji. Jeśli mamy wiele miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий